Zaznacz stronę
  1. Jak Pan myśli, kto będzie prezydentem Warszawy?

 

Odpowiadam na pytanie 17 listopada, dzień po wyborach. Jak pokazują wyniki musimy poczekać na drugą turę wyborów… taka jest wola Warszawiaków. Oby tylko poszło na tą drugą turę głosowania jak najwięcej obywateli miasta, z niepełnosprawnością także. Muszę powiedzieć, że z okazji wyborów samorządowych  Integracja „odpaliła” drugą odsłonę kampanii „Idziemy na wybory”, aby upowszechniać wśród osób z niepełnosprawnością wiedzę o dostępnych dla nich formach głosowania (korespondencyjnie, przez pełnomocnika, za pomocą nakładki brajlowskiej). Akcja tym razem była skierowana do samorządów lokalnych, by umożliwiły udział w wyborach jak największej liczbie osób z niepełnosprawnością. Trzeba przypominać, że byliśmy jednym z inicjatorów zmian w Kodeksie wyborczym, które wprowadziły te formy głosowania. Twarzą kampanii jest Janusz Świtaj…

Swoją drogą, jestem głęboko przekonany, że wybierzemy dobrego prezydenta miasta, któremu na sercu będzie leżało także dobro wszystkich Warszawiaków, także tych z niepełnosprawnością.

 

  1. Co przekonało Pana do występowania w programie „Misja integracja” telewizji publicznej, w którym porusza Pan wiele kwestii związanych z życiem osób niepełnosprawnych? – Od siebie mogę dodać, że jestem stałym widzem tego programu.

 

Przygotowując platformę informacyjną Integracji od początku nie miałem żadnej wątpliwości, że obok magazynu  i portalu musi być program telewizyjny. Logistyka pokonywania stereotypów mentalnych sama wymusiła  niejako robienie audycji telewizyjnych. Jest to w dalszym ciągu ważne medium docierające do wielomilionowej grupy widzów.  Od 1997 r. robimy co możemy,  aby tematyka niepełnosprawności istniała regularnie na „szklanym ekranie”.   Od czerwca br. program „Integracja” pojawia się pod nazwą „Misja Integracja” na gościnnej antenie TVP REGIONALNA w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 9:04.

Samo życie mnie wezwało do działania. Pamiętam wypadek swój jak dzisiaj, 24 lipca 1982 roku. Gdyby nie ten skok, to pewnie naprawiałbym teraz samochody. W momencie, kiedy skoczyłem do wody, byłem po pierwszej klasie techników samochodowego. Warto sobie postawić pytanie, czy lepiej realizowałbym się jako mechanik samochodowy, czy też osoba mogąca skończyć studia pedagogiczne, później etykę i filozofię? Ten wypadek przecież doprowadził mnie w efekcie do stworzenia „Integracji”, która stała się największym wyzwaniem i pasją mojego życia.

 

  1. Jak spędza Pan wolne chwile. Czy zdarza się Panu przenosić życie zawodowe na prywatne, czy raczej Pan tego unika?

 

Coraz mniej mam tych wolnych chwil, ale jak je mam, to  najchętniej maluję. Są to pejzaże, martwa naturę, ale w ostatnim czasie zacząłem malować cykl obrazów symbolicznych. Osobiste malarskie medytacje poszukujące odwiecznego światła prawdy. Jestem dumny z tego, że moje prace, dwa razy wisiały na wystawie zbiorowej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Od początku malowanie sprawiało mi wielką radość. Staram się malować naprawdę w każdej wolnej chwili. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami zostałem przyjęty przed Integracją w 1989 roku. Z polskim oddziałem AMUN współpracuję od początku jego działalności, tj. od roku 1993, czyli rok przed powołaniem doi życia Integracji.

Nie zapomniałem jednak przez 20 lat działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością o swoich hobby. Dzięki sztuce odpoczywam, wyciszam się, a czasem odnajduję nowe inspiracje do życia. Sztuka też uczy mnie cierpliwości w oczekiwaniu na odpowiednią chwilę do malowania. Uczy wytrwałości w szukaniu kolorów, kompozycji, formy przekazu. Przede wszystkim cierpliwości i akceptacji siebie samego. Daje przy tym nieograniczone poczucie wolności duchowej.

Ponadto chętnie odpoczywam przy dobrej muzyce. Lubię też spotkania z przyjaciółmi przy lampce  dobrego wina i dobrym jedzeniu… tylko, że na to mam czasu jeszcze mniej…

 

Projektowanie stron www to projekt dzięki któremu powstał ten blog. Podziękowania również dla Agencja Reklamowa ADdimension.